MIKC “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Baleta skolas 90 gadu jubilejas koncerts

Šī gada 23. maijā ar svinīgu un vērienīgu koncertu Latvijas Nacionālajā operā savu 90 gadu jubileju atzīmēja MIKC “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Baleta skola. Tā ir vienīgā valsts profesionālā baleta skola Latvijā, kas lepojas ar gandrīz gadsimtu senām tradīcijām un sagatavo baleta māksliniekus Latvijas Nacionālajam baletam.

Jau deviņdesmit gadus Rīgas Baleta skola kalpo par stabilu atspēriena punktu dejas brīnuma radīšanai. Pielāgojoties daudzām varas, vadības un nosaukumu maiņām, deviņas dekādes skolā tiek kaldināti talanti, kuri vēlāk kļūst par Latvijas Nacionālā baleta māksliniekiem un gūst panākumus starptautiskos baleta konkursos. Rīgas Baleta skolas audzēkņiem un absolventiem aplaudē skatītāji ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē.

Koncerta pirmajā daļā tika izpildīti fragmenti no klasiskā baleta izrādēm – Emīla Dārziņa skaņdarbs “Melanholiskais valsis” Helēnas Tangijevas – Birznieces horeogrāfijā, fragmenti no L. Minkusa baleta “Dons Kihots” un A. Glazunova baleta “Raimonda” Rīgas Baleta skolas audzēkņu izpildījumā.

Koncerta otrajā daļā pirmizrādi piedzīvoja īpaši skolas jubilejai radīts horeogrāfes Elzas Leimanes un komponista Reiņa Sējāna jauniestudējums “BAL(e)TS”, kurā piedalījās visi Rīgas Baleta skolas klasiskās dejas audzēkņi. Kopā ar teju divsimt MIKC “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Baleta skolas, Emīla Dārziņa mūzikas skolas un Rīgas Doma kora skolas audzēkņiem uzstājās arī viencēliena mūzikas autors Reinis Sējāns.

“Darbs ir kā skolnieka dienasgrāmata, kas izseko ceļu no pavisam jauna, apņēmības pilna mazā dejotāja līdz profesionālam māksliniekam, izgaismojot būtisko (un arī ne tik būtisko) viņu ikdienā – profesijas apguvē. Tas ir stāsts par pieaugšanu un sevis pieņemšanu, ar veselīgu pašironiju apspēlējot savstarpējās attiecības, attieksmi pret sevi un savu ķermeni, vienlaikus paturot prātā baleta mākslinieka visdīvainākās attiecības, kas tiks risinātas visas karjeras garumā, proti, attiecības ar savu spoguļattēlu. Darba virsuzdevums ir svinēt deju, talantu un visaptverošu dejas prieku. Balets uz balta. Kā uz tīra, neskarta audekla, kas ir pilns ar iespējām un visa pirmsākumiem,” stāsta jauniestudējuma horeogrāfe un koncepcijas autore Elza Leimane.

Jubilejas koncerta radošā komanda: koncerta režisore Elita Bukovska; jauniestudējumam horeogrāfe, koncepcijas autore Elza Leimane; jauniestudējuma mūzikas autors Reinis Sējāns; jauniestudējuma kostīmu māksliniece Madara Botmane; gaismu mākslinieks Ainārs Pastars; jauniestudējuma horeogrāfes asistenti: Baiba Kokina, Lauma Berga, Roberts Naje, Iļja Vlasenko; jauniestudējuma mūzikas materiāla sagatavotāji: Dzintra Knābe, Mārtiņš Klišāns; jauniestudējuma kamerorķestra diriģente Everita Sofija Sējāne; koncerta I daļas repertuāra sagatavotāji, iestudējuma autori: Ludmila Vikanova, Rita Harlapa, Zane Lieldidža-Kolbina, Marians Butkēvičs, Natālija Kante, Diāna Manceviča, Valērijs Vikanovs; koncerta scenārija autore Gunta Bāliņa; video materiālu režijas autore Regīna Kaupuža; video projekcijas māksliniece Zane Zelmene; skaņu režisors Krišs Veismanis; koncerta producentes: Agnese Zvaigzne, Laura Putniņa; Rīgas Baleta skolai 90 vizuālās identitātes māksliniece Gita Treice.

Jauniestudējumā piedalījās: Rīgas Baleta skolas audzēkņi, Emīla Dārziņa mūzikas skolas kamerorķestris, Rīgas Doma kora skolas zēnu koris.

Koncertu vadīja skolas absolventi, Latvijas Nacionālā baleta solisti: Ieva Rācene un Raimonds Martinovs.

Paldies Andrim Sējānam, Ievai Sarjai, Andrim Vecumniekam, Ilzei Baumanei, Zanei Gerkei, Daigai Vīksnai!

Jubilejas koncerts tapis, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes, MIKC “Nacionālā Mākslu vidusskola” finansiālam atbalstam.

Foto: Artis Dzelzskalns

30.06.2023